Jak zjistit správnou velikost prstenu?

stribrne-prsteny-vyber-rozmeru-prstenu

Osvědčené (i tajné) způsoby měření prstenu

Způsobů jak vybrat správnou velikost prstenu, aby nepadal, netlačil, dokonale seděl a samozřejmě šel i sundat, je několik. My vám poradíme takové, při kterých nebudete muset vytáhnout paty z bytu a bez problému je zvládnete aplikovat i doma. Celou objednávku prstenu tak zvládnete i přes internet bez potíží snadno a rychle. Koupit pro svou drahou polovičku třeba zásnubní prstýnek tak není nic těžkého ani pro laika. Nekupujte zajíce v pytli! Mrkněte níže na ověřené metody vybrání správného rozměru prstenu.

Před měřením velikosti prstenu: na co si dát pozor

U šperků jako náušnice, náramky, nebo náhrdelníky se obejdeme bez předchozího měření rozměru, dárek tak vybereme na první dobrou. Výběr velikosti prstenů je o chlup náročnější. V potaz musíme vzít tyto důležité body.

Prsten měřím podle ruky, na kterou je určen

Skoro žádný člověk nemá obě ruce uplně stejné. Je li obdarovaný pravák, bude právě tato ruka silnější většího rozměru a naopak. Důkladně si tedy ověřte měření podle ruky, na kterou je prsten určený.

Prsten měřím podle prstu, na který je určen

Zní to jako banalita, ale ujistěte se, kam přesně darovenému zamýšlíte prsten umístit. U snubního to je v každém případě prsteníček.

Správný čas pro měření rozměru

Velmi důležitý bod, který by se neměl brát na lehkou váhu, je doba kdy je ideální velikost prstenu měřit. Tloušťka prstů není stabilní. Je rozdíl,  je li zima, nebo teplo, večer nebo ráno, případně máme li po fyzické činnosti. V takových případech doporučujeme měření neprovádět a počkat.

Beru ohled na tloušťku prstýnku

Každý prsten je jinak tlustý. Neopomeňte brát ohled i na tento fakt. Není zanedbatelný. Proč? Prsteny co mají široký kroužek jsou zpravidla těsnější než tenké prstýnky. Máte li v merku pořídit širší prsten, počítejte ještě s rezervou asi 2 až 3 milimetry.

Známé metody při určování správné velikosti prstenu

Tyto postupy lze uplatnit v případě, že výběr prstenu není tajemstvím. To znamená tehdy, když chcete novým prstenem udělat radost sami sobě nebo máte v plánu krásný šperk vybírat spolu s obdarovaným člověkem.

Nepodceňte výběr správné velikosti prstenu, jeho nošení by určitě nemělo být nepohodlné.

Nošení prstenu má být pohodlná záležitost, vyplatí se měření neodfláknout. To ale neznamená, že si to docela spolehlivě nedokážeme změřit doma na koleni. Zde jsou známé postupy.

Osobně v klenotnictví

Profesionální a zaručeně spolehlivý postup měření velikosti prstenu a prstýnku uskutečníte v klenoctví, kde na to mají patřičné vybavení. Často používaná metoda zjištění velikosti prstenu se provádí přes kroužky bez minimálních odchylek při měření.

Měřicí kroužky pro zjištění správného rozměru prstenu se prodávájí také pro měření doma v domácích podmínkách. Nezapomeňte na důležité pravidlo, prsten nesmí tlačit.

Prsten můžu měřit taky podle podobného prstýnku, jaký mám v plánu koupit

Mám li na dosah prsten, který darovaný už na onom prstu měl a padnul, neváhám ho změřit. Je to spolehlivá a snadná varianta měření rozměru prstenu. 

Měření rozměru podle provázku nebo stužky

Oblíbený způsob měření velikosti prstenu v domáckých podmínkách, zamýšlíme li nově kupovaný prsten umístit na prst, na kterém prsten zatím nebyl nošen. Tu pravou velikost takhle určíme celkem rychle a docela i spolehlivě.

K tomu nám stačí nejlépe delší stužka nebo provázek, který obtočíme kolem prstu (nesmí ani tlačit, ani být moc volný) a z každé strany v bodu střetnutí (spoje) zaznamenáme čárku centrofixem. Pak už nám jen postačí si provázek či stužku narovnat na stole a změřit rozměr obvodu prstu. Jeho délka značí velikost požadovaného prstenu.

Tato varianta se pro snadné provedení používá často, ovšem řadí se mezi laické a ze sta procent se na ni spolehnout nemůžeme.

Jak to změřit na tajňačku? Možná se zapotíte :)

Zamýšlený nákup prstenu nemůžu za žádnou cenu prozradit, protože ho mám jako dárek k narozeninám, výročí, zásnubám, nebo jiné utajené příležitosti. Jak postupovat při zjišťování rozměru prstýnku v tomto případě?

Na tajňačku si vypůjčím prsten z tajné šperkovnice či pokladničky

Na tento úkon mám jen omezenou dobu, zmizení šperku z pokladničky nesmí trvat dlouho, jinak bych mohl vzbudit podezření. Obdarovávaná osoba ho začne hledat a je po překvapení. Prsten si tak vypůjčím jen skutečně na tu nejnutnější dobu a šup s ním zpátky.

Na tajňačku si vypůjčím prsten, když obdarovávaný spí

I když obdarovávaná osoba prstýnek do žádné šperkovnice ani trezoru svůj šperk neokládá, je tu další možnost. Sdílí s vámi ten, komu se chystáte prstýnek pořídit, společnost domácnost? Možná si ho sundává na noc, když jde spát. Využijte tohoto nestřeženého okamžiku pro splnění vašeho cíle, jak změřit velikost prstýnku zcela v utajení. 

Prsten mám půjčený, jak teda zjistím jeho velikost? 

Měření velikosti prstenu pomocí posuvného měřítka

Máte doma posuvné měřítko? Změřte rozměr pomocí něho. Měří se vnitřní průměr a používá se tabulka znázorněná níže.

Měření velikosti prstenu podle pravítka

mereni-prstenu-podle-pravitka

Na měřený prstýnek si položíme pravítko a změříme jeho vnitřní průměr. Od vnitřní strany po vnitřní stranu. Pro zjištění velikosti rozměru prstýnku rovněž použijeme převodovou tabulku níže.

Velikosti prstenů v Česku

Prsteny se číslují. Dané číslování vyjadřuje jeho vnitřní obvod. Měříme li pomocí dvou zmíněných domách metod výše, pomůže nám převodová tabulka, která na řádku označuje průměr převedený na velikost prstenu.

velikost prstýnku
vnitřní průměr (mm) velikost prstýnku
vnitřní průměr (mm)
47 15 59 18,8
48 15,3 60 19,1
49 15,6 61 19,4
50 15,9 62 19,7
51 16,2 63 20,1
52 16,6 64 20,4
53 16,9 65 20,7
54 17,2 66 21
55 17,5 67 21,3
56 17,8 68 21,6
57 18.1 69 22
58 18,5 70 22,3

 

Tip: Uvedené domácí metody měření prstenu vám nikdy nezaručí naprosto spolehlivý způsob. V případě zakoupení stříbrného prstenu si ho však samozřejmě do 14 dnů nechat vyměnit.

V naší nabídce najdete značkové stříbrné prsteny, rhodiované i pozlacené pro maximální odolnost a kvalitu.

Ukázky stříbrných prstenů z našeho sortimentu...

 

O šperkách jsme také napsali: