Proč si vybrat rhodiované stříbro?

stribrne-rhodiovane-sperky

Co je to rhodiované stříbro?

Jsou to upravené stříbrné šperky formou pokování. Rhodiování stříbra je povrchová úprava materiálu - nanesení jiného kovu (nejčastěji na stříbrné šperky, ale i zlaté šperky). Je to takzvaná antioxidační ochranná úprava a řadí se mezi nové oblíbené varianty úpravy stříbrných i zlatých šperků a dalších drahých kovů.

Proč se u stříbra provádí rhodiování?

Jde hlavně o ochranu šperku. Stříbro časem díky počasí, povětrnostním vlivům začne oxidovat a pak zčerná a bude žluté. Ztrácí tak svůj lesk, šmrnc a celkově i na kvalitě. Rhodiováním stříbra se těmto vlivům dosti zamezí a prodlouží se jeho životnost. Stříbro samo o sobě není moc tvrdé a tak se pokovením rhodiem zvýší jeho odolnost proti oděrkám.

Co je Rhodium?

Rhodium (RH) je poměrně nový kov stříbrné barvy a velmi odolný prvek. Má výborné chemické vlastnosti. Obecně se řadí mezi ty nejcennější ušlechtilé drahé kovy vůbec. Je to dáno tím, že se řadí do rodiny mezi lehké platinové kovy. Rhodium taje při neuvěřitelných 1964 stupních celsia a je poměrně dobře odolný dokonce i proti kyselinám.

Použití rhodiování šperků

Rhodiování se použivá na stříbrné šperky, ale také zlaté šperky. Rhodiem se nechávají pokovovat prsteny, řetízky, náhrdelníky, náušnice, přívesky a taky náramky a další šperky buď galvanickým způsobem v lázni a nebo doplňkově kontaktním pérem na menší drobnosti a taky se využívá hlavně na opravy.

Bílé Rhodium a černé Rhodium

U rhodiování stříbrných šperků a klenotů galvanickou cestou jako jsou prsteny, náramky, řetízky, náhrdelníky, náušnice a přívěsky se volí dva způsoby rhodiování. Bílým Rhodiem - způsobí efekt rozzářeného šperku s maximálním leskem. Doplňkově i černým Rhodiem, kde bude výsledek černý antracitový povrch, jenž nabude i lesk.

Jak se provádí rhodiování šperků?

Rhodiování stříbrných i zlatých šperků se provádí speciálním drahým roztokem pro pokovení materiálu rozptýlením. Tzv. potažením šperku. Samotnému rhodiování klenotu předchází proces důkladného vyčistění, odmaštění šperku a aktivace materiálu.

Výhody rhodiování šperků:

  • √ moderní způsob úpravy
  • √ maximální lesk
  • √ menší opotřebení
  • √ větší odolnost proti oděrkám
  • √ prodloužení životnosti
  • √ snadná údržba
  • √ znovuobnovitelná vrstva
  • √ designově propracované
  • √ jsou hypoalergenní

 

Stříbrné rhodiované šperky

O šperkách jsme také napsali: